EGYPT

Egypt měl ideální podmínky pro rozvoj monumentální architektury. Svahy údolí Nilu v Horním Egyptě poskytovaly dostatek kamene, žuly, čediče i pískovce.

Egyptské náboženství, víra v posmrtný život a z ní vyplívající kult mrtvých podněcovaly budování obrovských staveb, jež svou hmotnou existencí a trvanlivostí měli zajistit přízeň bohů nebo věčný život faraonů.

Principy egyptské archytektury

Kamenná egyptská architektura postupovala skládáním jednotlivých architektonických článků na sebe až k výslednému celku.

Základem je pravoúhlá soustava břemen: horizontálního architrávu a vertikálního pilíře nebo sloupu.

Egyptské sloupy byly buď monolitické, nebo členěné (na patku, dřík a hlavici)

Dříky bývaly čtvercového, polygonálního či kruhového půdorysu. Některé byly i kanelovány a často napodobovaly stvol rostlin ve shodě s hlavicí.

Hlavice byly odvozeny z květu papyru, lotosu, palmy nebo představovaly hlavu bohyně plodnosti.


Funkce

Funkcí egyptské monumentální architektury byla služba náboženství (pocta bohům) a kultu mrtvých (pohřební chrámy). 

Protože i farao byl ztělesněním boha, obě funkce se spojují především k oslavě faraona a zajišťování jeho nesmrtelnosti.

Chrámy zasvěcené bohům

Od skromných počátků (malá svatyně se sloupovým nádvořím) se chrámy vyvinuly v rozsáhlé a složité stavby, jež byly uspořádány podle ustáleného systému.

Alej sfing (ležící lev s hlavou faraona) vedla k dvěma mohutným pylónům (komolý jehlan) s kolosy (obrovské sochy faraonů na průčelí pylonů (na obr. nejsou)), před nimiž stály obelisky (úzké a vysoké komolé jehlany s malou pyramidou na vrcholu (na obr. nejsou)).

Branou mezi pylony se vcházelo do velkého nádvoří obehnaného sloupovou chodbou (peristyl), jež bylo přístupné lidu.

Do dalších sálů a kultovních místností směli jen kněží, z těchto prostor vyniká trojlodní hypostyl (který představuje egyptský typ baziliky), obřadní síň, svatyně a drobná místnost se sochou boha chrámový komplex uzavírala.

Skalní chrámy a chrámy

V Horním Egyptě na horním Nilu byly budovány skalní chrámy, v nichž za průčelím s kolosy byla soustava kultovních sálů a místností vytesána podle osy do hloubky skalního bloku. 

Abú Simbel

Největší chrámy byly postaveny v Luxoru a Karnaku.


Zádušní chrám královny Hatšepsut v Dér-el Bahri


Mastaba

Byla nejstarším typem kamenné hrobky, ve tvaru komolého jehlanu na obdelném půdorysu s podzemní pohřební komorou a kultovními místnostmi nad zemí.

Stupňová pyramida

Nastavením sedmi postupně se zmenšujících mastab na sebe vznikla první stupňová pyramida.

Džosérova u Sakkáry

Pyramidy

Nejmonumentálnějšími stavbami starověkého Egypta jsou hrobky faraonů - pyramidy.

Vznikly většinou v období Staré říše.

Největší pyramidy vystavěli u Gízy faraonové Chufev (Cheops), Raachef (Chefrén) a Menkauré (Mykerinos)

Tyto stavby byly už v antice pro svou mohutnost, velkolepost a nákladnost považovány za první ze sedmi divů světa. Dodnes překvapuje jejich obrovitost.

Pyramidy jsou stavby orientované (hrany základny směčují ke čtyřem světovým stranám) a nivelizované (podle vodní hladiny v příkopu podél pyramidy).

Skalní hrobky

V době Střední říše se místo pyramid tesaly skalní hrobky, které úplně převládly v Nové říši.

Vznikaly ve skalnatých roklích na levém břehu Nilu, v Horním Egyptě naproti Thébám v Údolí králů a Údolí královen.

Tvořila je řada sálů a komor spojených chodbami a zdobených kolorovanými reliéfy a nástěnnými malbami.

Paláce, domy, vily

Egyptské paláce, městské domy a venkovské vily byly stavěny ze sušených nebo vypalovaných cihel, a proto se dochovaly jen v troskách.

Nejzajímavější jsou zbytky sídelního města Achnatona (Amenhotepa IV.) v Achetatonu (El-Amárna) a prvního dělnického města Kahun, vybudovaného jako dočasné sídliště pro dělníky stavějící pyramidu.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky