MEZOPOTÁMIE

Nedostatek kamene v Mezopotámii, zato ale množství kvalitní hlíny podnítily rozvoj cihlové architektury, které jisté monumentálnosti dodávala barevná glazura, jíž byly cihly pokryty.

Mezopotámská cihlová architektura usilovala o to, aby stavba působila dojmem jednolitosti, jako by byla zhotovena ze souvislé hmoty, v níž otvory vzbuzují dojem, že byly vykrojeny z kompaktního bloku.

Cihla se také dobře hodila ke klenbě.

Sloup tu není konstrukčním prvkem, měl jen podružnější úlohu.

Mezopotámská architektura byla v první řadě určena náboženskému kultu a reprezentaci panovníka.

Jestliže druhy monumentální architektury v Egyptě byly chrám a hrobka, v Mezopotámii, kde se neuplatnil kult mrtvých, se architektonická tvořivost rozvinula při budování paláce.

Mezopotámský chrám

Mezopotámské chrámy se podobaly královským palácům, protože východiskem v obou případech byl dům s místnostmi kolem pravoúhlého dvora.

Zikkurat

Charakteristickou částí chrámů byly zikkuraty, stupňovité pyramidy (nejčastěji se sedmi stupni - posvátné číslo sedm) na ohromné podezdívce (ochrana před záplavami) se stoupajícími rampami a schodišti.

Schodiště vedla k malému chrámu na nejvyšší terase, v němž byla místnost nepřetržitě udržovaná a stále připravená pro příchod boha.

Každý stupeň byl zasvěcen některé hvězdě a její barvě a byl pomalován v barvě černé, bílé, purpurové, modrém červené, stříbrné a zlaté.

Mezopotámské paláce

Panovnický palác v Mezopotámii byl situován v blízkosti chrámového okrsku.

Stál uprostřed města nebo byl součástí městského opevnění.

Protože Mezopotámie měla otevřenější polohu, bylo třeba města i vesnice chránit hradbami. Z obrovských paláců se dochovaly jen trosky, ukryté v hliněných kopcích (telly).

Babylón

Největší město novobabylonské říše. Bylo opevněno trojitými hradbami v délce asi 90 km.

Všechny hradby byly zpevněny stovkami věží a na vnější straně obloženy glazovanými cihlami s fantastickými ornamenty a reliéfy lvů, draků a válečníků se zbraní v ruce.

Mardukova cesta

Reliéfy lvů a draků byly vyzdobeny i sedm metrů vysoké hradby Mardukovy cesty, která vedla od Velké brány k Ištařině bráně (opevněná stavba se čtyřmi věžemi) a kolem královského paláce k Mardukovu chrámu.

Dům

Město mělo pravoúhlou uliční síť a několikaposchoďové domy.

Půdorys babylonského domu byl obdélný, rozdělený na část obytnou a hospodářskou, uprostřed s dvorem, kde se soustřeďoval život rodiny a odkud se osvětlovaly a větraly místnosti obytné.

Dům byl plochostropý a měl hygienická zařízení.

Užitkové stavby

V Mezopotámii se budovaly také vynikající užitkové inženýrské stavby.

Kromě už zmíněných opevnění to byly kanály, vodní nádrže, akvadukty (vodovody) a mosty.

K technickým divům patřil 400 km dlouhý "kanál králů" spojující Eufrat a Tigris a babylonský akvadukt.

Za jeden z divů světa se v antice považovaly visuté zahrady královny Semiramis.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky